Jump to content

OpenSource Srbija | forum uses cookies. Read the Privacy Policy for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
  •  
  •  

Obaveštenje!

Objavljena Alpha 2 verzija!

Možete preuzeti x64, i686-pae kao i 486 verzije!

Posted Image

Photo
- - - - -

Java - instalacija

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 11:16

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • Okruženje:Cinnamon
  • LocationBeograd
Treba mi ponovo pomoć. Hoću da

Please Login or Register to see this Hidden Content

, preuzela sam valjanu verziju, ali ne znam šta dalje? Plz!

#2 Offline Sreten - Posted 06 June 2012 - 12:06

Sreten
  • 1183 posts
97
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Jednostavno znaci skines arhivu

promenis putanju

cd Downloads

Pretpostavljam da je se tu nalazi arhiva preuzeta sa sajta. Jer u taj folder po defaultu svi browseri skidaju ono sto preuzmu.

onda dodas izvrsne privilegije

chmod a+x <ime arhive koju si preuzela>.tar.gz

Zatim raspakujes arhivu

tar zxvf jre-7u......tar.gz

onda u istom folderu napravice ti se folder gde je odpakovana java...

udji u taj folder

cd jre...

i tu pokreni instalaciju komandom

./jre-7u<version>-linux-i586-rpm.bin

Proces instalacije mozes procitati i

#3 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 15:19

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Ne ide. Zapnem kod poslednje komande za instalaciju. Sve lepo odradim, a on mi kaže No such file or directory.

#4 Offline Shankly - Posted 06 June 2012 - 16:14

Shankly
  • 361 posts
20
  • LocationBeograd
Kucaj kao zadnju komandu ./jre-7u pa onda udaris TAB i on do kraja popuni ime fajla. Sve mi mirise da si prkopirala ./jre-7u<version>-linux-i586-rpm.bin ne ukucavsi verziju koja jeste umesto ovog <version> :)

#5 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 16:49

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Ne. Ukucala sam kako treba.

Elem, ne radi ni sa tabom.

#6 Offline Sreten - Posted 06 June 2012 - 16:52

Sreten
  • 1183 posts
97
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Mozda treba probati da se to sve iskpira na sistemski deo u usr folder

Probaj da prekopiras to sve u usr/java folder

znaci
sudo cp /home/Downloads/jre... /usr/java

ili ako ti je lakse grafickim putem digni nautilus sa root privilegijama

gksu nautilus

pa preko njega uradi isti postupak.

Mora sa sudo je ide na sistemsku particiju. Probaj ovako. Pa onda odatle pokreni ./jre......bin insalaciju.
Neki programi za insaliranje zahtevaju da budu na sistemskoj partciji.

#7 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 17:10

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Opet isto. Išla sam oreko Nautilusa, napravila u usr folder java, prebacila raspakovan folder jre1.7.0_04 iz Downloads u taj java, onda ga otvorila u terminalu, ukucala ./jre-7u4-linux-i586-rpm.bin, i opet mi kaže da dotični ne postoji. Ovako to izgleda u Terminalu:

Iva-Aspire-5749Z jre1.7.0_04 # ./jre-7u4-linux-i586-rpm.bin
bash: ./jre-7u4-linux-i586-rpm.bin: No such file or directory
Iva-Aspire-5749Z jre1.7.0_04 #

I sad stvarno ne znam šta to radim pogrešno?

Ok, pobrkala sam malopre, nisam kucala sudo...

I onda sam ovako i evo:

Iva-Aspire-5749Z jre1.7.0_04 # sudo cp /home/Downloads/jre-7u4-linux-i586-rpm.bin/usr/java
cp: недостаје операнд одредишног фајла после „/home/Downloads/jre-7u4-linux-i586-rpm.bin/usr/java“
Користите „cp --help“ да бисте добили више информација.

Smotana sam, ne znam šta ću?

#8 Offline Shankly - Posted 06 June 2012 - 17:12

Shankly
  • 361 posts
20
  • LocationBeograd
Nista pogresno ne radis koliko ja vidim. Nego proveri da li je jre-7u4-linux-i586-rpm.bin executable i ako nije

sudo chmod +x /usr/java/jre-7u4-linux-i586-rpm.bin

sudo ./jre-7u4-linux-i586-rpm.bin

Mozda tu lezi problem

#9 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 17:26

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Iva-Aspire-5749Z jre1.7.0_04 # sudo ./jre-7u4-linux-i586-rpm.bin
sudo: ./jre-7u4-linux-i586-rpm.bin: command not found
Iva-Aspire-5749Z jre1.7.0_04 #

Jaoj!

masquetina@Iva-Aspire-5749Z ~ $ gksu nautilus
masquetina@Iva-Aspire-5749Z ~ $ sudo chmod +x /usr/java/jre-7u4-linux-i586-rpm.bin
chmod: не могу да приступим „/usr/java/jre-7u4-linux-i586-rpm.bin“: No such file or directory
masquetina@Iva-Aspire-5749Z ~ $

Meni ovo sve liči kao da nešto fali u paketu koji sam daunlodovala, a on je se zvaničnog sajta i šta sad?

masquetina@Iva-Aspire-5749Z ~ $ sudo chmod +x /usr/java/jre-7u4-linux-i586-rpm.bin
[sudo] password for masquetina:
chmod: не могу да приступим „/usr/java/jre-7u4-linux-i586-rpm.bin“: No such file or directory
masquetina@Iva-Aspire-5749Z ~ $

#10 Offline Sreten - Posted 06 June 2012 - 17:41

Sreten
  • 1183 posts
97
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Cini mi se da sam i ja to probao da instaliram davnih dana i nisam uspeo...

To se isto i meni desavalo kad sam probao pre par meseci. Sasvim moguce da je problem do same arhive..

probaj odavde da instaliras

instaliraj

apt-get install java-package fakeroot

cd /home/iva/Downloads/java/

fakeroot make-jpkg <java-binary-package-name>.bin

dpkg -i oracle-j2re1.6_1.6.0+update31_i386.deb

update-alternatives --config java
update-alternatives --config javac
update-alternatives --config javaws

cd /usr/lib/mozilla/plugins/

ln -s /usr/lib/jvm/j2re1.6-oracle/lib/i386/libnpjp2.so

da proveris koja je java insalirana

$ java -version

Pogledaj ovaj link tu ti je detaljno objasnjeno sve kako se instalira java na mint sistemu

#11 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 18:39

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • LocationBeograd
U Downloads mi se nalazi ovaj fajl jdk-6u32-linux-i586.bin (treba mi baš 6). Sad molim te ponovo, jer sam sve pobrkala.

Ustvari, mislim da bi bilo bolje da sad odmorim od ovoga, obično mi se stvari razjasne kada ih malo ne gledam, pa pokušam ponovo sutradan npr.

#12 Offline Guest_dragan99_* - Posted 06 June 2012 - 19:25

Guest_dragan99_*
Ake se u download nalazi to sto pises onda ne treba nikavo otpakivanje
Treba tom fajlu da das izvrsne privilegije.
Kako prvo u terminalu kucas
1. cd Downloads

2. sudo chmod +x jdk-6u32-linux-i586.bin

3. sh ./jdk-6u32-linux-i586.bin ili sudo sh ./jdk-6u32-linux-i586.bin

Ova java je suplja i podrska za nju prestaje krajem ove godine.
Vidim i jos kojesta neke pakete koji u svom imenu imaju rpm , to sa rpm nije za MInt

#13 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 19:47

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Ok. Uzeću ovo izjutra, pa sve od početka... Uh.

#14 Offline Guest_dragan99_* - Posted 06 June 2012 - 20:27

Guest_dragan99_*
Jre je dodatak za browsere
jdk je okruzenje za programiranje u javi

Ako naidje Stefaca ona ce najbolje objasniti sta treba skinuti

Ako ces ponovo da skidas vidi sta ti treba dodatak za nrowser ili programiras, ako programiras a koristis mint treba ti pakovanje koje je ili 32 bitno ili 64 bitno, zavisi koji linux imas instaliran 32 ili 64, ne skidas rpm nego tar.bz (odmah je u spisku ispod rpm)pa njega raspakujes i dobijas .bin

#15 Offline Masquetina - Posted 06 June 2012 - 20:36

Masquetina
  • 115 posts
51
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Pa da, jdk 32 bitno pakovanje. Ubi me Linux u pojam! :)

#16 Offline rajke88 - Posted 15 June 2012 - 02:01

rajke88
  • 41 posts
6
  • LocationPančevo
Poštovanje ljudi,

ne znam zašto se mučite sa oraklovom verzijom jave, kada jer openjdk 7 sasvim zadovoljavajuće rešenje, i iz terminala se može instalirati direktno ovom komandom.
sudo apt-get install openjdk-7-jdk

Nema razlike između te i oraklovog JDK paketa. Ja sam inače java programer. Odnosno to je primarni programski koji koristim. A ako baš želiš da koristiš oraklove razvojne biblioteke, mogu ti sutra napisati tutorijal o tome, Sretenov odgovor je bio najbliži čini mi se. U principu trebaš da raspakuješ folder jdk1.7 u /usr/lib/jvm/ i nakon toga moraš u terminalu da specificiraš komandom
update-alternatives
koju ćeš java verziju da koristiš, kao što rekoh mogu ti sutra već napisati tutorijal o tome ukoliko ti je to baš bitno, sada ne mogu jer pišem ovaj post u 3:00h ujutru idem da spavam :) . Ali kao što rekoh openjdk radi posao maltene perfektno, bilo je slučajeva kako sam čitao na internetu kada možda nekada nešto zapne sa openjdk, ali u 99% slučajeva radi kako treba, makar ja nisam imao problema sa njim.

Pozdrav,
Igor

#17 Offline Guest_dragan99_* - Posted 15 June 2012 - 14:35

Guest_dragan99_*
@rajke88,

Devojka se muci jer tako hoce, zasto ne openjdk-7-jdk, ok ako moze. Ja nisam programer ali mi je browser za neke stavrcice trazio iskljucivo oracle-javu a imao sam instaliranu javu, pa sad ti vidi.
Sta je konkretno to bilo ne secam se jer sam toliko gluposti preturim preko glave da ne mogu vise da upamtim. Zao mi je sto nemam neku jacu kameru pa da pocnem da snimam to sto ne mogu na printscreen.
Evo sad ako se opet javi ti joj objasni nataname kako da makne oracle-javu i stavi ovu, koliko sam skapitrao ona programira u javi pod linuxom a linux koj bas nije rodjeni brat. :)

Edited by dragan99, 15 June 2012 - 14:37.

#18 Offline rajke88 - Posted 15 June 2012 - 14:43

rajke88
  • 41 posts
6
  • LocationPančevo

@rajke88,

Devojka se muci jer tako hoce, zasto ne openjdk-7-jdk, ok ako moze. Ja nisam programer ali mi je browser za neke stavrcice trazio iskljucivo oracle-javu a imao sam instaliranu javu, pa sad ti vidi.
Sta je konkretno to bilo ne secam se jer sam toliko gluposti preturim preko glave da ne mogu vise da upamtim. Zao mi je sto nemam neku jacu kameru pa da pocnem da snimam to sto ne mogu na printscreen.
Evo sad ako se opet javi ti joj objasni nataname kako da makne oracle-javu i stavi ovu, koliko sam skapitrao ona programira u javi pod linuxom a linux koj bas nije rodjeni brat. :)

Dobro, a koji ti to browser trazi? :) ja koliko znam po svežoj instalaciji bilo kog LINUX sistema, ne dobijaš oraklov sdk , već openjdk 6 kao standardan jdk paket, i sve radi bez problema(i chrome/chromium, firefox, opera i ostali). Ako imaš neki snimak/sliku da postaviš pa da prodiskutujemo ili možda pak da nam detaljno opišeš konkretnu situaciju sa tačnom porukom o greški koja ti se javila onda reci, jer ne vredi na ovako rekla kazala :) A ako se devojka javi, snimiću video tutorijal ako treba neće mi biti teško :)

Edited by rajke88, 15 June 2012 - 14:45.

#19 Offline Guest_dragan99_* - Posted 15 June 2012 - 15:17

Guest_dragan99_*
Firefox covece, napisao sam ti da se ne secam zasto, sad da bi ti dokazao treba da jurim coveka na IRC (pa on treba da se seti) ili da ipregledam sve zive logove u zadnjih mesec dana sto ipak nemam nameru. Mator sam covek i nema razloga da pricam gluposti, znam da sam i ja bio sokiran i gledao sta imam, znaci otisao sam na neki link, ne moze da se vidi bez oraclove jave, ne znam koji mije klinac bilo i da spominjem jer svi vi ponasate kao neverne Tome. Zaboravi kao da se nije nikad desilo, nemam nameru da se upustam u beskonacne diskusije.

#20 Offline rajke88 - Posted 15 June 2012 - 15:27

rajke88
  • 41 posts
6
  • LocationPančevo
Dobro de Dragane... nemoj da se stresiras :) na kraju krajeva tu smo da se pomažemo, a ne da se nerviramo, ni meni nije cilj da se prepirem sa nekim, samo sam rekao da mi taj problem još uvek nije poznat.. Prijatno podne ti želim :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users