Jump to content

OpenSource Srbija | forum uses cookies. Read the Privacy Policy for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies
  •  
  •  

Obaveštenje!

Objavljena Alpha 2 verzija!

Možete preuzeti x64, i686-pae kao i 486 verzije!

Posted Image

Photo
- - - - -

Koji linux na stari računar?

• Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 Offline despot77 - Posted 06 May 2012 - 10:44

despot77
  • 127 posts
17
  • LocationGradiška

LMDE  :)

[attach=1]

Linux Mint Debian 201204 ?

Vidim da dolazi sa: MATE 1.2, Cinnamon 1.4, Xfce 4.8...
Pitam zbog Xfce sa kojim sam se oduševio u zadnje vrijeme, ranije sam ga zaobilazio jer mi je gnome 2 bio više nego dovoljan... probao sam ga na Mint 9 koji je zadnji izašao sa Xfce i sad novoizašli Xubuntu 12.04... moram priznati da je Xubuntu 12.04 odličan, čak je odma tu i "keyboard layout" koji se ranije morao naknadno instalirati (iz synaptic-a se doda "xfce4-xkb-plugin")... savršen za komp sa 512 MB rama (može i manje)...elem, ode ja u off, htjedoh samo pitati kako ti se čini Xfce na LMDE?

#2 Offline Dragan - Posted 06 May 2012 - 11:02

Dragan
  • 2737 posts
722
  • Sistem:
  • Okruženje:Gnome 2
  • Locationjóhonaaʼéí

Pitam zbog Xfce sa kojim sam se oduševio u zadnje vrijeme, ranije sam ga zaobilazio jer mi je gnome 2 bio više nego dovoljan... probao sam ga na Mint 9 koji je zadnji izašao sa Xfce i sad novoizašli Xubuntu 12.04... moram priznati da je Xubuntu 12.04 odličan, čak je odma tu i "keyboard layout" koji se ranije morao naknadno instalirati (iz synaptic-a se doda "xfce4-xkb-plugin")... savršen za komp sa 512 MB rama (može i manje)...elem, ode ja u off, htjedoh samo pitati kako ti se čini Xfce na LMDE?

Da se umešam..ja sam ga instalirao na stari laptop, sa 512M..ok je, ali iskreno, nisam baš oduševljen.
Ubuntu 10.10 na istom računaru, sa gnome2, radi bolje i brže.

Kod Vlade, sa zilion jezgara i 16GB rama, normalno da sve leti :)

Preporuka generalno za starije mašine..treba instalirati neke starije verzije linuxa, iz 2009 ili 2010. najkasnije, sve novije od toga je previše zahtevno, ne samo grafičko okruženje, nego i novi kerneli, aplikacije itd

Attached Files

• Attached File  843_.png   192.68KB   9 downloads

#3 Offline Dragan - Posted 06 May 2012 - 11:14

Dragan
  • 2737 posts
722
  • Sistem:
  • Okruženje:Gnome 2
  • Locationjóhonaaʼéí

Da se umešam..ja sam ga instalirao na stari laptop, sa 512M..ok je, ali iskreno, nisam baš oduševljen.
Ubuntu 10.10 na istom računaru, sa gnome2, radi bolje i brže.

Kod Vlade, sa zilion jezgara i 16GB rama, normalno da sve leti :)

Preporuka generalno za starije mašine..treba instalirati neke starije verzije linuxa, iz 2009 ili 2010. najkasnije, sve novije od toga je previše zahtevno, ne samo grafičko okruženje, nego i novi kerneli, aplikacije itd

Isti računar, ubuntu 10.10

Attached Files

• Attached File  845_.png   229.73KB   10 downloads

#4 Offline Commander - Posted 06 May 2012 - 11:20

Commander
  • 5949 posts
1072
  • Sistem:
  • Okruženje:Xfce
  • Locationuvek desno od tebe

Ne koristim XFCE već Mate okruženje. Iskreno nisam ni probao XFCE na LMDE-u.

Da kod mene sve leti, medjutim ima ovde jedan stari Sempron AMD sa čitavih par stotina MHZ i sa svega 1gb ddr I memorije, što je zaista ultra sporo. Na njemu radi Mint 12 Lisa XFCE 32bit i savršeno radi, sve otvara u trenutku, nema seckanja, kočenja, bagovanja. Tako da za taj računar je XFCE edicija dobra.

Kao što @Dragan kaže, ova LMDE XFCE verzija je nešto sumnjiva, pa ako već ideš na XFCE ja ti preporučujem Mint 12 XFCE a ne LMDE verzija sa XFCE okruženjem.

#5 Offline despot77 - Posted 06 May 2012 - 12:06

despot77
  • 127 posts
17
  • LocationGradiška
Pa jest, zato i spomenuh ovaj Xubuntu, koji mi se bolje pokazao od minta 9 xfce... ovo me malo počelo interesovati jer često dobijama računare sa 512MB rama za oživljavanje, pa dumam šta bi bilo najoptimalnije za njih, jest da su te starije distribucije dobre ali sve su pred kraj podrške, znači ili Mint 12 XFCE ili Xubuntu 12.04

#6 Offline calex - Posted 06 May 2012 - 14:01

calex
  • 680 posts
47
  • Sistem:
  • LocationНиш
Није баш тема али ајде ... имам и крш (Sempron 2800+ са 1GB рама и fx5200) са којим сам пробао много тога. Скоро све је правило проблем са графичком, једино Убунту Unity као и неки КДЕ су радили без проблема. Скоро сам променио монитор и било је потребно да ради fullHD и ту су пуцали један за другим. Онда сам вратио PCLinuxOS KDE и не да ради него растура. Графика нема никаквих проблема због тога што је крш, све ради од одма ... па је за мене сада тај линух постао мерка за слабе макине.

Иначе нови К/Убунту не нуди драјвере за картицу, претходници су нудили али ови не. Једина варијанта је инсталација старог па апгрејд ... али ми 12.04 у обе варијанте превише брља и одустао сам од њих.

А можда би ово требало у другу тему ...

#7 Offline Commander - Posted 06 May 2012 - 14:16

Commander
  • 5949 posts
1072
  • Sistem:
Pfff taj tvoj "krš" je zver za ovaj moj :) pritom integrisana grafika a sempron je 2x slabiji od tvog "zmaja" :)

#8 Offline Paleh - Posted 06 May 2012 - 16:41

Paleh
  • 234 posts
38
  • Sistem:
  • Okruženje:Cinnamon
  • LocationNovi Sad

Please Login or Register to see this Hidden Content

Super za starije masine :)

#9 Offline drinx - Posted 06 May 2012 - 16:59

drinx
  • 1094 posts
134
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Moram da pohvalim, a zaista sam lično oduševljen kako radi na starijoj mašini sa 256 RAM-a i sempron 2000+ cpu, wattOS ! Baziran na ubuntu 11.10, a koristi Mint filozoviju out of the box, odličan mališa sa LXDE grafičkim okruženjem. Ako neko ima problem sa nekim od linuxa za stariji komp, toplo preporučujem wattOS R5 :)

#10 Offline chavez - Posted 06 May 2012 - 17:34

chavez
  • 391 posts
100
  • Sistem:
Puppy,Slitaz,Archbang,Crunchbang itd.

#11 Offline Commander - Posted 20 May 2012 - 14:38

Commander
  • 5949 posts
1072
  • Sistem:
Izvalio sam da na stariji računarima bolje radi KDE 4 nego Gnome 3.... van pameti koliko je G. loše optimizovan... :)

#12 Offline Sreten - Posted 20 May 2012 - 14:47

Sreten
  • 1183 posts
97
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Ja iskreno nikad ne preporucujem ubuntu sistem za sporije racunare (mislim prvenstveno na racunare sa 256-512MB rama i integrisanom grafikom). Unity je dosta otezao te sisteme. Osim naravno xubuntu.
Ko bas voli ubuntu savetujem mu da proba bodhi linux bazira se na 10.10 ima gnome 2 itd. A moze i PeppermintOS.
Mali distroi sa jako malo instaliranih paketa. Sve je opciono...I naravno tu slabiji racunaru cvetaju, dobijaju komfor i brzinu.

#13 Offline Commander - Posted 20 May 2012 - 14:56

Commander
  • 5949 posts
1072
  • Sistem:
U današnje vreme treba izbegavati Gnome shell kao i Unity za sporije računare...

#14 Offline Guest_sasa__* - Posted 24 May 2012 - 20:16

Guest_sasa__*
Za nesto starije racunare iz ove kategorije, optimalno resenje bi bile distribucije sa LXDE okruzenjem. Tu bi se bas dobilo na brzini i poletnosti. Na tom hardveru Lubuntu radi fantasticno.

Edited by sasa_, 24 May 2012 - 20:17.

#15 Offline Commander - Posted 25 May 2012 - 20:25

Commander
  • 5949 posts
1072
  • Sistem:
Automatsko generisana poruka!

Ova tema je premeštena iz "

" u "

".

LMS Tim!

#16 Offline rapha - Posted 31 May 2012 - 00:58

rapha
  • 492 posts
178
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Na nekom starom laptopu, Celeron 1,6 sa 512 rama i nekom krš integrisanom grafikom koristim Arch LXDE i to bukvalno leti.

Ako ti Arch nije stran, probaj slobodno, nećeš se pokajati.

Ako imaš baš neku praistoriju od kompa, onda možda neki AntiX ili ConnochaetOS.

Mnogi bi rekli Puppy ali ja ga nikada nisam smatrao ozbiljnom distribucijom a i nikada mi nije ležao. Ipak, ukusi su različiti. :)

#17 Offline Commander - Posted 05 June 2012 - 15:52

Commander
  • 5949 posts
1072
  • Sistem:
Ma taj Puppy je kao da su ga sva dve leve noge pravili, ja bih radije koristio Windows nego onu nabacnu budževinu od linuxu...

Kažu da se ArchBang isto pokazao dosta dobro, obzirom da je to light verzija core Acrh-a...

#18 Offline Sreten - Posted 05 June 2012 - 20:35

Sreten
  • 1183 posts
97
  • Sistem:
  • LocationBeograd
Evo ja cu upravo na starom dellu koji ima 512MB rama i AMD semprom da probam cimmet i mint 13... mislim da ce lepo raditi...

Probao sam mint 13 na 3 laptopa sa po 1GB ram i nikakvih problema nije bilo... rade ko sat...

#19 Offline rapha - Posted 05 June 2012 - 23:29

rapha
  • 492 posts
178
  • Sistem:
  • LocationBeograd
@Sreten

Radiće Cinnamon sa 512 Mb RAM-a po defaultu ali mislim da će kasnije, kada se stave ostali programi, biti dosta spor i trom. Na mom laptopu je trenutno Arch sa Openbox-om. Najminimalnija moguća instalacija bez bilo kakvih repova, viškova.. Sam sistem zauzima oko 120 Mb RAM-a. Kasnije, kada se upale neki programi ide i do 350 Mb RAM-a. Openbox je daleko laganiji od Cimeta. :)

Ovde:

imaš opis i sistemske zahteve za sva popularnija okruženja. Možda bude od koristi. :)

@Vladimir

Archbang je Arch sa Openbox-om. Dosta stvari je podešeno po default-u i dobra je stvar za ljude koji ne žele baš da se bakću sa Arch-om od nule ali nije baš user friendly kao Mint LXDE ili Lubuntu.. :) Pogotovo sa Openbox-om gde nema baš mnogo GUI-ja.. :) Inače, trebalo bi da radi i na veoma starim kompovima.

Edited by rapha, 05 June 2012 - 23:31.

#20 Offline pavik - Posted 06 June 2012 - 08:59

pavik
  • 1665 posts
-10
  • Sistem:
I ja se slažem sa predlogom za CrunchBang

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users